• Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
Historie orchestru PDF Tisk Email

V roce 1965 byla v Suchdole v okrese Kutná Hora z iniciativy pana Ivana Prokše a pana Jana Pšaidla založena hudebně-estrádní skupina, která později přijala název „Suchdolanka“.

Ze suchdolských hudebníků u založení této skupiny byli pan Ivan Prokš, Jaroslav Prokš, Josef Košata, Stanislav Prokš, Bedřich Převrátil a Josef Beneš.

V roli zpěváků se vystřídala řada suchdolských občanů – Irena Novotná, paní Dana Lepšíková (Prosová), Jaroslava Trnková (Šibravová), Hana Pivoňková, Jana Bláhová, Marie Bláhová (Kolaříková), Jana Siřínková (Malá), pan Jan Pšaidl, Josef Novotný, Ladislav Blecha, Josef Hampl, Jiří Pecka, Josef Uher a řada dalších.

Repertoár „Suchdolanky“ byl sestaven ze starých i novějších písniček , jihočeských a moravských písní a skladeb, které upravoval pan Ivan Prokš.

Zpěvák a konferenciér pan Jan Pšaidl se ujal moderování veškerých pořadů a zajistil tak přísun dobré nálady pro publikum a hlavně dokázal navázat kontakt s posluchači.

V prvních letech existence kapely se o hudební úroveň, úpravu skladeb a vedení celého souboru staral kapelník pan Ivan Prokš. Z těchto dob jsou uvedeny fotografie v rubrice „ Historická foto“.

Zřizovatelem této hudebně estrádní skupiny bylo Kulturní a společenské středisko (KASS) MNV Suchdol.

Se svým repertoárem vystupovala „Suchdolanka“ na tradičních oslavách jakými byly: setkání důchodců, oslavy MDŽ, vystoupení v domovech důchodců , ale i vystoupení na tradičních zábavách v Suchdole a širokém okolí. Suchdolanka vystupovala i pro místní JZD a MNV.

Suchdolanka účinkovala také dvakrát v Praze v Parku kultury a oddechu JF, i v Jižních Čechách na mezinárodním družstevním dnu v Bernarticích.

Starším občanům utkvěly v paměti Staročeské bály v Suchdole s půlnočním programem, na které byly místenky prodány již řadu dní předem.

Svoji činnost „Suchdolanka“ v obci postupně ukončila po úmrtí kapelníka pana Ivana Prokše v roce 1984.

Ještě před úmrtím prvního kapelníka pana Ivana Prokše došlo k dohodě mezi ním a panem Josefem Košatou o tom, že se pan Košata stane nástupcem pana Ivana Prokše. Pan Košata složil kvalifikační zkoušky a nic nebránilo tomu, aby převzal vedení kapely.

Novým kapelníkem se tedy stal pan Josef Košata a jeho zástupcem pan Zdeněk Sixta.

To již pan Josef Košata nebydlel v Suchdole, ale v Kolíně a tím se začalo měnit obsazení orchestru i hudební žánr této skupiny.

Definitivně soubor posílili hudebníci kolínští a hudba začala vystupovat převážně v Kolínském regionu.

Ještě před odchodem „Suchdolanky“ do Kolína připravilo vedení „ SUCHDOLANKY“ pořad s Československou televizí, který připravili hudebníci společně s panam Dr. Janem Pixou. Tento byl tvůrcem populárních hudebně-estrádních pořadů v Československé televizi v Praze. Toto vystoupení bylo však jen pro pracovníky kulturních odborů pro středočeský kraj. Po přesídlení souboru do Kolína měl soubor stálé angažmá v restauraci "Družba" v Kolíně na sídlišti, kde vystupoval každou sobotu a rovnž některé středy.

V okamžiku, kdy soubor přesídlil do Kolína, byl doplněn novými mladými muzikanty a zpěváky.

Z muzikantů zůstali pan Josef Košata a jeho zástupce Zdeňek Sixta, na saxofon a klarinet hrál Jiří Čermák, tenor a pozoun Dana Kašparová (Balašová), trumpetu pan Milan Sixta, kterého později vystřídal pan Martin Keltner. Bicí hrál střídavě se saxofonem pan Zdeňek Sixta nebo jeho otec pan Zdeněk Sixta st. V nedávném období hrál bicí pan Rostislav Vobořil.

V současné době na postu bubeníka působí pan Jaroslav Sixta. Na saxofon se v souboru vystřídal i pan Pavel Vaníček a pan Boris Buňka, které vystřídal v současnosti pan Ruda Kupeček.

Soubor přestal vystupovat jako hudebně estrádní a vystupuje spíše jako dechový a taneční orchestr. V roli zpěvaček vystupují  Hana Jarošová a Vlasta Moravcová.